Достапни линкови

Никола Груевски го доби мандатот за нова влада


Претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за мандатар на новата влада. Груевски сега има 20 дена да го достави составот и програмата за работа на владата. Откако ќе бидат доставени, најдоцна за 15 дена Собранието треба да одржи седница за избор на владата. Владата се избира со мнозинство гласови.
XS
SM
MD
LG