Достапни линкови

ОН-на 9 милиони луѓе во Африка им е потребна хуманитарна помош


Од Обединетите нации соопштуваат дека на повеќе од 9 милиони луѓе во погодените региони од суша во Африка, им е потребана хуманитарнa помош. Од ОН велат дека ова е најлошата катастрофа што го погодила регионот во последите 60 години. Погодени се Џибути, Етиопија, Кенија и Сомалија. Недостатокoт на храна придонесе луѓето да ги напуштаат земјите и да одат во Кенија во потрага по помош.
XS
SM
MD
LG