Достапни линкови

Иран не прифаќа известувач за човекови права на ОН


Иранското министертво за надворешни работи денеска соопшти дека Техеран нема да прифати посета од ново-избраниот известувач на Обединетите Нации за човековите права во Иран. Техеран оцени дека испраќањето известувач била политичка акција, инспирирана од Соединетите Држави. Обединетите Нации одредија известувачи за човекови права, меѓу другите, и за Северна Кореја, Мјанмар и Сомалија.
XS
SM
MD
LG