Достапни линкови

Лагард е најверојатно новиот претседател на ММФ


За претседател на Меѓунарондиот монетраен фонд најверојатно ќе биде избрана фрнацуската министерка за финансии Кристин Лагард јавуваат новинските агенции. Лагард ќе биде првата жена која ќе ја води оваа оранизација. Таа ќе го замени Доминок Строс Кан кој минатиот месец поднесе оставка поради обвинението за сексуален напад врз собарка во хотел во Њујорк. Против кандидат на Лагард е гувернерот на мексиканската Централна банка Аугустин Карстенс чија кандидатура не доби на интезитет, дури ни од земјите во развој.
XS
SM
MD
LG