Достапни линкови

Иран-уапсена активистка за правата на жената


Иранската режисерка и активист за правата на жените Махназ Мохамади е уапсена пишуваат иранските опозициски медиуми. Тие објавуваат дека Мохамади била уапсен во неделата наутро во својот дом од страна на неидентификувани безбедносните сили. Но нејзиното апсење не е пријавено од страна на службено лице. Мохамади, е режисер на краткиот документарен филм „Жените без Сенки“, добитник на неколку награди.
XS
SM
MD
LG