Достапни линкови

ОН ќе испрати 4.200 мировници во Абјеи во Судан


Советот за безбедност на ОН денеска гласаше да испрати 4.200 припадници на етиопските мировни сили во спорниот судански регион Абјеи. Силите ќе го следат повлекувањето на војниците на северен Судан кои го окупираа Абјеи на 21 мај. Оттогаш повеќе од 100 илајди луѓе ја напуштија територијата, најголем дел од нив заминаа во јужен Судан, а дел и кон соседната земја Јужен Кордофан. Јужен Судан треба да прогласи независност на 9 јули
XS
SM
MD
LG