Достапни линкови

Русија може ќе го зголеми военото присуство во Киргистан


Од министерството за надворешни работи на Киргистан соопштуваат дека се разговара со Русија да се прошири нејзиното военото присуство во земјата, со поставување на обучен центар на југот на земјата. Договорот предвидува сите руски воени база низ земјата, да бидат споени во една. Русија сега има една база во Киригистан, во близина на главниот град Бишкек и во уште неколку други градови. И Соединетите држави имаат база во Киригистан, со што Киригистан е единствената земја, во која истовремено двете сили имат свои бази.
XS
SM
MD
LG