Достапни линкови

Курдските бунтовници нападнаа воена патрола во Турција


Tурција - Симак
Во источна Турција, како што јави Анадолија, курдските бунтовници од заседа убиле еден војник а тројца раниле.
Нападот во провинцијата Ван во близина на границата со Иран го извршила Курдската работничка партија.
Во досегашната борба за автономија на Курдите во Турција од 1984 загинаа 45 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG