Достапни линкови

ОН бара да биде избегната политичката криза во Авганистан


Судијата Сидикула Хакик од специјалниот суд за изборни нерегуларности.
Обединетите Нации побараа од Авганистан да бидат избегнати чекори кои би ја продлабочиле политичката криза.
Имено, членови на Парламентот силно протестираа поради наредбата на специјалниот Трибунал кој на 62 парламентарци им нареди да се откажат од позициите поради сомнежи за злоуопотреби.
Овој Трибунал го воспостави Претседателот Хамид Карзаи.
Пратениците испратија писмо до ОН во кое бараат помош против Трубуналот кој го сметаат за илегален.
XS
SM
MD
LG