Достапни линкови

Грчкиот парламент ќе дискутира за нови мерки за штедење


банер поставен од страна на демонстранти на плоштадот во Атина
Грчкиот парламент денеска треба да дискутира за непопуларен план за штедење. Меѓународниот монетарен фонд и Европската унија инсистираат на спроведување на план за зголемување на даноците и кратење на трошоците со кој во грчката народна каса би се обезбедиле 28 милијарди евра, со цел да се овозможи исплаќање на следната рата од кредитот за помош тежок 110 милијарди евра. Официјална Атина соопшти дека на државата и се потребни 12-те милијарди евра од новата рата со цел да избегне банкрот.
XS
SM
MD
LG