Достапни линкови

Обединетите нации предупредија на политичка криза во Авганистан


Хамид Карзаи
Обединетите нации испратија апел до авганистанските власти да избегнат постапки со кои би се предизвикала политичка криза во земјата. Членовите на параламентот се вознемирени од барањето упатено до 62 пратеници да отстапат од функцијата поради сомненија за проневери. Трибуналот кој ги издаде барањата беше формиран минатата година од страна на претседателот Хамид Карзаи по недоразбирањата после парламентарните избори во земјата.
XS
SM
MD
LG