Достапни линкови

Ирак-осудена жената на ирачкиот лидер на Ал Каеда


Лидерот на Ал Каеда во Ирак
Судот во Ирак ја осудил сопругата на убиениот лидер на Ал Каеда на 20 години затвор за тероризам. Хасна Али Јахја е сопруга на Абу Ајуб ал-Масри лидерот на Ал Каеда во Ирак. Осудената им помагала на бунтовниците а учествувала и во подготовка на експлозивни појаси. Хасна Али Хаја е во притвор од април 2010, по нападот во Багдад при кој загина нејзиниот сопруг Ал-Масри. Тој е роден во Египет, се приклучи на Ал-Каида во доцните деведесети и беше обучуван за поставување на бомби во автомобил . Во 2003-та отпатува за Ирак, да дејствува таму.
XS
SM
MD
LG