Достапни линкови

Сирија -безбедносните сили убиле најмалку 8 луѓе


Најмалку пет цивили се убиени од страна на безбедносните сили за време на погребите на луѓето кои протестира против претседателот Башар ал-Асад во петокот. Од сириската организација за човекови права соопштуваат дека уште тројца луѓе биле убиени за време на претрес на куќа во едно предградие на Дамаск, а уште 200 луѓе биле уапсени во Берзе. На петочните протести, илјадници луѓе во повеќе градови во Сирија, бараа претседателот да си замине од власт.
XS
SM
MD
LG