Достапни линкови

Уште еден кинески десидент ослободен од затвор


Кинескиот активист за човекови права Ху Џија
Уште еден познат кинески дисидент е ослободен од затвор. Дисидентот Ху Џија се вратил дома во Пекинг утрово, по поминати три и пол години во затвор, соопштува неговата сопруга. Џија беше осуден поради тајна работа за рушење на политичкиот поредок. Претходо оваа недела беше ослободен и истакнатиот уметник и активист Аи Веивеи, кој беше ослободен дур премиерот Вен Џиабао е на турнеја во Европа.
XS
SM
MD
LG