Достапни линкови

Кина и нуди помош на Европа и на еврото


Кинескиот премиер Вен Џиабао
Кинескиот премиер Вен Џиабао денеска понуди помош на Европа и на еврото кое е загрозено со должничката криза во Грција. Тој изјави дека Кина е долгогодишен инвеститор на европските пазари и во изминатите години купиле не така мала количина на обврзници во евра.
Кинескиот министер е во петтдневна посета на Европа, за време на која ќе ги посети и Велика Британија, Германија, а денеска е во Украина. Џиабао на средбата со премиерот Виктор Орбан понудил Кина да купи и обврзници од Украина која се уште не го користи еврото,и понудил заем од една милијарда евра
XS
SM
MD
LG