Достапни линкови

Либија- фудбалерите се спротиставија на Моамер Гадафи


И фудбалерите против Гадафи
Четворица членови на националниот фудбалски тим на Либија и уште 13 други либиски фудбалери јавно ги подржаа либиските бунтовниците. Тоа се смета за важен пропаганден удар врз лидерот Моамер Гадафи, јавуваа Би Би Си. Голманот на репрезенатацијата Џума Гтат го повика полковникот Гадафи да ги остават на мира и да овозможи да се создаде слободна Либија. Гадафи претрпе серија на миграции на воени офицери, дипломати и членови на неговата влада, но не се откажува од власта и покрај напорите од страна на бунтовниците и бомбардирањето од НАТО.
XS
SM
MD
LG