Достапни линкови

Штрајк во Утрински Весник поради кратење работни места


Утрешното издание на „Утрински весник“ нема да излезе бидејќи новинарите на весникот стапија во еднодневен спонтан прекин на работата. На прес-конференција тие денеска соопштија дека се решиле на ваков потег во знак на протест заради најавите за кратење на работните места.
- Денеска и официјално за тоа дојдоа да ни ја соопштат процедурата претставници на Медиа Принт Македонија. Се планираат откази за десет, а можеби и повеќе колеги, што имајќи ја предвид бројноста - не има 47, сметаме дека е најефикасен начин за брзо згаснување на весникот, изјави Билјана Јовановска, новинар во весникот. Според неа новинарските плати во „Утрински весник“ се движат меѓу 200 и 400 евра, така што најавеното отпуштање на 10 новинари, нема осетно да влијае на финансиската состојба во весникот.
Главниот и одговорен уредник на весникот Соња Крамарска, како што посочуваат новинарите, не стои зад нивниот протест.
XS
SM
MD
LG