Достапни линкови

Продолжуваат протестите во Сирија, нов бран бегалци кон Турција


Илјадници луѓе и денеска протестирале во неколку градови во Сирија против претседателот Башар Ал Асад. Според непотврдени информации, безбедносните сили отвориле оган врз демонстрантите во градот Кисвах, јужно од Дамаск. Во меѓувреме, продолжува и бегалскиот бран кон соседна Турција. Турските власти соопштија дека досега прифатиле околу 12 илјади сиријски бегалци, а само вчера 1.500.
XS
SM
MD
LG