Достапни линкови

Прва жена осудена доживотно за геноцид во Руанда


Rwanda -- children are escorted by militiamen of the governmen in Kigali, 15Jun2004
Меѓународниот Суд на ОН за Руанда ја осуди на доживотен затвор Паулина Нуирмашуко за геноцид. 65 годишната Нуирмашуко е прва жена осудена за обвиненија за геноцид и силувања во јужна Руанда во 1994 година.
Судот за Руанда е формиран на крајот на истата година со цел да се истражат и осудат главните виновници за геноцидот врз 800 илјади луѓе, претежно припадници на малцинството Тутси кои беа убиени за период од 100 дена.
XS
SM
MD
LG