Достапни линкови

ООН-Авганистан најголем производител на опиум


Во новиот извештај на ОН за глобалната трговија со дрога се вели дека авганистанското производство на опиум се намалило во 2010 година, но само поради болеста на афионот од кој се произведува дрогата.
Покрај падот на производството според извештајот за на канцеларијата на ОН за дрога и криминал, Авганистан и натаму останува најголемиот светски производител на опиум со 74 насто присутност на пазарот во минатата година. На второт место се наоѓа Мјанмар.
XS
SM
MD
LG