Достапни линкови

Продолжува самитот во Брисел за грчката должничка криза


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу
Во Брисел денеска продолжува дводневниот самит на кој главна тема е грчката должничка криза. Премиерот на Луксембург, Жан-Клод Јункер, кој претседава со колегиумот европски министри за финансии изјави дека не постои план Б и Грција мора да го направи она што треба да биде направено.
Грчкиот премиер Јоргос Папандреу изјави дека Атина ќе спроведе реформи доколку европските лидери покажат волја да и помогнат на неговата држава да се извлече од должничката криза.
XS
SM
MD
LG