Достапни линкови

Авганистан-специјалниот суд ги проветрува изборните резултати


Претседателот на Специјалниот суд
Специјалниот суд во Авганистан формиран од претседателот Хамид Карзаи по минатгодишните парламентарни избори, денеска почна со преглед на резултатите од многу изборни места. Судот одлучи дека десетици пратениците ќе треба да ги напуштат местата, затоа што имало измама и нерегуларности на изборите. Се претпоставува дека по прочистувањето на резултатите околу 70 пратеници од вкупно 249 колку што има во Парламентот ќе треба да ги напуштат своите места. Критичарите на Карзаи велат дека судот не ја следи правдата, туку е за пресметка со ривалите на Карзаи кои на изборите лани освоија добри резултати.
XS
SM
MD
LG