Достапни линкови

Грузија-уапсена група на опозициски активисти


Поранешниот министер за одбрана Иракли Окруашвили
Од министерството за внатрешни работи на Грузија соопштуваат дека осум опозициски активисти биле уапсени затоа што сакале да формираат нелегална вооружена група. Од министерството соопштуваат дека активистите планирале да му помогнат на поранешниот министер за одбрана Иракли Окруашвили да се врати во Грузија за време на анти-владините протести минатиот месец.
Окруашвили ја напушти земјата, кога неговата партија премина во опозиција, а тој беше обвинет за корупција. Било планирнао тој да се врати за протестите на 25 мај, но плановите пропаднале.
XS
SM
MD
LG