Достапни линкови

Турција, еден од главните играчи на светската сцена


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган
Во следните 25 години Турција ќе стане еден од 15-те глобални столбови на светската сцена со моќ да влијае врз други земји, изјави Мансур Дајлами кој е раководител на екипа во Светската банка што се занимава со глобалните тенденции. Според Дајлами, Турција може исто така да стане една од најбогатите земји во светот во рамки на следните 20 години со соодветно балансиран развој.
XS
SM
MD
LG