Достапни линкови

Ослободителна пресуда за холандски пратеник за ширење омраза


Герт Вилдерс
Судот во Амстердам денеска го ослободи холандскиот десничарски партеник Герт Вилдерс кој беше обвинет за ширење омраза и дискриминација на муслиманите. Вилдерс изјави дека исламот бил фашистички, а Коранот го спореди со Хитлеровата книга ,,Мојата борба,,. Тој инсистира дека неговите коментари биле дел од легитимна политичка дебата. Неговото судење беше прво што во Холандија се пренесуваше на живо.
XS
SM
MD
LG