Достапни линкови

Бан Ки Мун-претседателот на Сирија нема кредибилитет


Бан Ки Мун
Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун денеска изјави дека сирискиот претседател Башар ел Асад нема кредибилитет. Бан Ки Мун
повика во Советот за безбедност да се надминат поделбите за кризата во Сирија. Русија и Кина се заканија дека ќе стават вето на резолуцијата предложена од европските сили, Советот да го осуди насилството во Сирија. Претходно сирискиот министер за надворешни работи ги отфрли санкциите на Европската унија, велејќи дека тие ќе ја избришат Европа од мапата на светот.
XS
SM
MD
LG