Достапни линкови

Израел не одобрува флотила да се приближи на Појасот Газа


Од минатогодишниот обид
Израелскиот амбасадор во ОН Рон Просор изрази загриженост поради повторниот обид меѓународна флотила да ја предизвика израелскта блокада на Поајасот Газа. Просор преку писмо го известува генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун и Советот за безбедност дека флотилата е провокација што може да има сериозни последици. За крајот на овој месец е предвидено флотила да се приближи на Појасот Газа. Девет турски активисти беа убиени минатата година во напад од израелските командоси врз турски брод кој се обиде да ја скрши блокадата на Појасот Газа.
XS
SM
MD
LG