Достапни линкови

Жбогар- дојде време за почеток на преговори на Србија за влез во ЕУ


Европската комисија во октомври ќе предложи Србија да добие статус кандидат за членство во ЕУ, а Словенија ќе подржи одлука до крајот на годината да се одреди и датум за почеток на преговори, изјави министерот за надворешни работи на Словенија Самуел Жбогар. Тој изјави дека Србија направила добри чекори на патот кон ЕУ и дека дошло време за почеток на преговори. Жбогар денеска се сретна со српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ.
XS
SM
MD
LG