Достапни линкови

70 години од нападот на нацистичка Германија врз Советскиот Сојуз


Русија денеска ја одбележува 70-годишнината од инвазијата на нацистичка Германија врз Советскиот Сојуз. Во многу градови во Русија се одржуваат комеморации, а претседателот Дмитриј Медведев ќе положи венци на споменикот на незнајниот војник во Москва. За Русија и за многу други поранешни советски републики, нападот на нацистичките сили врз Советскиот Сојуз на 22-ри јуни 1941-ва година, е всушниот вистинскиот почеток на Втората Светска Војна.
XS
SM
MD
LG