Достапни линкови

Путин повика на меѓународен притисок врз сирискиот режим


Владимир Путин
Рускиот премиер Владимир Путин , повика на меѓунаороден притисок врз властите во Сирија, поради операцијата за задушувањето на анти-владиите протести. Но тој се изјасни против воена интервенција.
Не мислам дека е добра идеја да се мешаме во внатрешните работи на една независна, суверена држава. Случувања во одредени земји од регионот покажаа дека состојбата не е подобрена ни по нашето вмешување, изјавил Путин. Активистите за човекови права велат дека над 1.300 цивили загинале, а повеќе од 10 илјади луѓе се притворени од почетокот на протестите во март.
XS
SM
MD
LG