Достапни линкови

Пакистан-уапсен офицер кој соработувал со милитантите


Пакистански војници
Висок воен офицер во пакистанската aрмијa е уапсен под обвинение дека соработувал со милитантната група Хизб ут Тахир, соопштуваат властите. Од армијата соопштуваат дека нема да толерираат политика на соработка со милитантитe. Портпаролoт на армијaта изjавил дека обвинетиoт офицер не соработувал со Талибaнците. Хизб ут Тахир е меѓународна исламистичка организација која e посветена на идејата за заживување на исламски калифат и унифицирање на муслиманските земји според законите на религијата
XS
SM
MD
LG