Достапни линкови

„Воинот на коњ“ ќе биде поставен на плоштадот „Македонија“


Macedonia - Giant statue of Alexander the Great is being built in Skopje - 19Jun2011
На плоштадот „Македонија“ ќе биде поставена скулптурата „Воин на коњ“ на постаментот на фонтаната.
Како што информираат од општина Центар, скулптурата е изработена од бронза, а е висока речиси 13 метри.
Ќе биде поставена на бетонски постамент висок 10 метри.
„Воинот на коњ“ е изработен во леарницата „Фернандо Маринели“ во Фиренца, според идејното решение на авторката Валентина Стефановска.
XS
SM
MD
LG