Достапни линкови

Про-европскиот кандидат за градоначалник на Кишињев


Избори во Кишињев
На локалните избори во Молдавија, за градoначалник нa главниот град Кишињев победи по-европскиот кандидат Дорин Чиртоака. Според изборната комисија тој освоил 50, 6 проценти од гласовите, а неговиoт противкандидат од редовите на комунистите Игор Додон освоил 49, 6 проценти. Но ова се уште не се официјални резултати, бидејќи изборната комисија не ги добила резултатите од сите изборни области, но Комисијата не верува дека тоа нешто ќе промени во резултатите. Чиртоака е градоначалник на Кишињев од 2007-та.
XS
SM
MD
LG