Достапни линкови

Обраќање на Претседателот Асад - Сирија е на пресвртна точка


Сиријски бегалци во Турција
Сирискиот претседател Башар Ал-Асад изјави дека земјата е на пресвртна точка по тешките денови. Тој за прв пат по четири месеци протести против неговиот режим и се обраќа на јавноста.
Опозицијата смета дека 1400 сиријци се убиени, а 10 илјади се затворени. Над 10 илјади сириски бегалци ја преминаа турска та граница, а уште 10 илјади се засолнети во близина на границата во сирискиот дел. Амбасадорот на Сирија во Вашингтон соопшти дека во својот говор Асад ќе се осврне на барањата на демонстрантите.
XS
SM
MD
LG