Достапни линкови

Во Шпанија протести против политичарите и банкарите


Мадрид, Шпанија
Десетици илјади Шпанци протестираа низ земјата барајќи демократски реформи и обвинувајќи ги политичарите и банкарите за економската криза во која се наоѓа Шпанија. Протести се одржаа во 60 тина градови низ Шпанија. На мирните протести демонстрантите читаа манифест во кој повикуваа на генерален штајк и револуција. Земјата има највисока стапка на невработеност во еврозоната со над 21 отсто.
XS
SM
MD
LG