Достапни линкови

Гејтс-Конгресот да не крати од парите за операцијата во Либија


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс
Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс, во изјава за американските медиуми, го повика Конгресот да не ги крати трошоците за воената операција во Либија и предвиде дека операцијата за соборување на либискиот лидер Моамер Гадафи „ќе заврши ОК“. Американските пратеници ја ставаат под прашалник законитоста на одлуката на претседателот Обама да ја користи американската армија во Либија без одобрение од Конгресот. Спикерот на Претставничкиот дом, угледниот републиканец Џон Бонер, минатата недела изјави дека Конгресот може да ги скрати финансиите за американсото воено учество во Либија, со што го зголеми притисокот врз претседателот Барак Обама.
XS
SM
MD
LG