Достапни линкови

Кина-повеќе од 2 милиони луѓе погодени од поплавите


Повеќе од 2 милиони луѓе се раселени или на некој друг начин погодени од поплавите во источниот дел на Кина. Изминатите месеци, во поплави животот го изгубија или се водат како исчезнати повеќе од 170 луѓе. Државната кинеска агенција Синхуа јавува дека се поплавени 170 илјади хектари земја. Кина досега поради поплавите изгуби повеќе од 772 милиони долари.
XS
SM
MD
LG