Достапни линкови

Виетнам бара Кина да стои понастрана од нивната територија


Стотици Виетнамци протестираат против Кина, поради ескалацијата на тензиите во спорните води во Јужното Кинеско Море. Двете земји неодамна во исто време спроведуваа воени вежби на тоа место. Околу 300 луѓе прво се собрала во близина на кинеската амбасада во главниот град Ханој, по што продолжиле со марш низ улиците. Тие бараат нивниот моќен северен сосед да остане надвор од територијата на Виетнам.
XS
SM
MD
LG