Достапни линкови

Јемен-влијателни луѓе потпишуваат петиција за избори


Али Абдула Салех
Повеќе од 100 влијателни свештеници и племенски лидери повикуваат на претседателски избори во Јемен. Со нивната петиција бараат претседателот Али Абдула Салех да се повлече и да се одржат избори. Салех се уште е на медицински третман во Саудиска Арабија откако беше ранет во напад на неговата резиденција. Свештениците и племенските лидери велат дека тој е неспособен да продолжи со својата должност. Од февруари во земјата има протести , на кои се бара Салех да се повлече од власт.
XS
SM
MD
LG