Достапни линкови

Меркел-приватни кредитори да учествуваат во помошта за Грција


Меркел и Саркози
Германската канцелар Ангела Меркел изјави дека и приватни кредитори треба да земат учество во рамки на помошта за Грција. На конгресот на нејзината Демохристијанската партија во Берлин Меркел го потенцира доброволниот карактер на учеството на банките во помошта за Грција.
Таа и францускиот претседател Никола Саркози на вчерашната средба изјавија дека приватниот сектор треба да преземе дел од товарот на вториот спасувачки финансиски пакет за Грција врз доброволна основа
XS
SM
MD
LG