Достапни линкови

Геј-паради во неколку балкански престолнини


Во неколку главни градови на Балканот денеска се одржуваат геј паради, но под силно полициско обезбедување за да се спречи доколку екстремистички групи се обидат да го спречат маршот. Организаротите велат дека на Парадата во Софија главниот град на Бугарија присуствуваат околу 1000 луѓе, во Загреб пак престолнината на Хрватска имало околу 1.500. И во Будимпешта се одржува геј парада, соопштуваат унгарските власти. Денешните паради доаѓаат на само еден ден откако во Советот за човекови права на ОН изгласаа резолуција со која се бараат еднакви права за сите без оглед на нивната сексуална ориентација.
XS
SM
MD
LG