Достапни линкови

Сирија продолжува со операциите на северот од земјата


Сиријски трупи
Сиријските сили навлегле во северниот град Бдама откако демонстрантите излегоа на протести на улиците против претседателот Башар ал-Асад и неговиот режим. Активистите за човекови права велат дека војниците вршат упади по куќи и дека во престрелки со бунтовниците има над 20 повредни луѓе. Нападот на Бдама е најновиот од серијата интензивни операции на армијата во северо-западната провинција Идлиб . Владините операции принудија илјадници луѓе да го напуштаат регионот и да бегаат кон Турција.
XS
SM
MD
LG