Достапни линкови

Карзаи-САД преговараат со Талибанците за крај на војната


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека Соединетите држави и други светски сили се вклучени во прелиминарните разговори со Талибанците за ставање крај на речиси децениската војна во Авганистан. Досега и некои дипломати а и самиот Карзаи признале дека се преговара со бунтовниците, но ова е прва изјава во која се тврди дека и американците се инволвирани во преговорите.
Американската амбасада во Кабул одби веднаш да коментира.
XS
SM
MD
LG