Достапни линкови

Храната во светот и натаму ќе поскапува


Високите цени на храната во наредните десет години ќе се зголемуваат со што расте и ризикот од глад во светот. Ова се наведува во заедничкиот извештај на Организацијата за храна и земјоделство и Организацијата за економска соработка и развој објавен денеска во Париз. Во извештајот исто така се предупредува дека годинашната жетва е загрозена од големите суши во неколку клучни земјоделски региони.
XS
SM
MD
LG