Достапни линкови

Советот на ОН за човекови права ја осуди Белорусија


Советот за човекови права на Обединетите нации денеска во Женева ги осуди белоруските власти за пресметката со опозицијата. Во усвоената резолуција се прецизира дека се осудува прекршувањето на човековите права пред, за време и по спорните претседателски избори во декември минатата година. Белорусија ја отфрли резолуцијата.
XS
SM
MD
LG