Достапни линкови

Украина ја забрани употребата на советското знаме


Украинскиот Уставен суд ја забрани употребата на советското знаме за комеморациите по повод Втората светска војна. Овој чекор претходно беше одобрен од прорускиот шеф на државата Виктор Јанукович кој потпиша закон со кој црвеното знаме со срп и чекан може да биде истакнато на владини згради по повод годишнината од победата врз нацистичка Германија.
XS
SM
MD
LG