Достапни линкови

Филе -Апатија на Западен Балкан за ЕУ проширувањето


Еврокомесарот за проширување Штефан Филе на дискусијата организирана од ЕУ во Виена,ј а критикуваше наводната „апатија од проширување“ на Западниот Балкан, јави МИА.
Филе рекол дека тоа не е замор на ЕУ од проширувањето, туку одредена апатија на политичките елити од регионот. Тој, исто така, изрази уверување дека претстојното завршување на преговорите за прием на Хрватска во ЕУ ќе го поврати кредибилитетот на процесот за проширување.
Филе гледа напреднати чекори кон започнување на пристапните преговори за Македонија, Србија и Црна Гора.
XS
SM
MD
LG