Достапни линкови

Пакистан останува клучен американски сојузник


Роберт Гејтс
Американскиот секретар за одбрана на заминување Роберт Гејтс изјави дека Пакистан останува клучен сојузник со голема улога во обезбедувањето стабилност за Авганистан кога американските трупи ќе почнат да се повлекуваат следниот месец.
И покрај комплицираните односи линијата меѓу Вашингтон и Исламабад мора да остане отворена, изјави Гејтс, кој призна дека убиството на Осама бин Ладен во Аботабад во Пакистан предзивика тензии меѓу пакистанското водство.
XS
SM
MD
LG