Достапни линкови

Казахстан-претседателот бара екстрадиција на поранешниот зет


Проблематичниот поранешен зет
Претседателот на Кaзахстан Нурсултан Назарбаев денеска повика Австрија да го екстрадира неговиот поранешен зет, кој се бара во Казахстан за убиство. Ракат Алиев кој беше оженет со постарата ќерка на Назарбаев , веќе е осуден во отсуство и за киднапирање. Обвинителството сега го бара за убиство на двајца банкари. Алиев кој претходно беше амбасадот во Австрија, ги негира обвинувањата.
XS
SM
MD
LG