Достапни линкови

И Русија со подршка за кандидатурата на Бан Ки Мун


Бан Ки Мун
Русија денеска ја подржа кандидатурата на Бан Ки Мун за втор мандатат како генерален секретар на ОН. Од руското министерство за надворешни работи соопштуваат дека Русија е подготвена да му даде подршка на Бан Ки Мун на денешното гласање во Советот за безбедност. Русија е последната од постојаните земји членки која го подржа Бан Ки Мун. Генералното собрание ќе има формално гласање за кандидатурата при крајот на јуни.
XS
SM
MD
LG